Başvuruların tamamlanmasına - 27 Gün : 21 Saat : 15 Dakika

DASK Kısa Film Yarışması Jüri Üyeleri

İlker Canikligil

İlker Canikligil

1991 yılında Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun oldu ve 1992’de Marmara Üniversitesi Sinema TV Bölümü’ne girdi. Eğitim süresince üç kısa film (Nöbetçi 1992, Ağaç 1994, Uçmak İstiyorum 1995) yaparak birçok ödül kazandı. Mezun olduktan sonra reklam filmi sektöründe çalıştı ve yüksek lisans ile sanatta yeterlik programlarına devam etti.

1999’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema TV Bölümü’nde ders vermeye başladı. 1998’de çektiği “Kedi Gözü” ve 2001’de çektiği “Simulacra” adlı kısa filmlerle yurt içinde ve dışında birçok ödül kazandı. 2002’de Clermont Ferrand Kısa Film Festivali’nde ödül kazandı. Aynı yıl yardımcı doçent oldu. 2005 yılında Walter Murch’ün “In The Blink of An Eye” adlı kitabını “Göz Kırparken” adıyla çevirdi.

2006’da akademiden istifa etti ve “Ecinniler” adlı dizinin pilot bölümünü yönetti. Ardından “Gen” adlı filmi kurguladı ve 13. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Kurgu” ödülünü kazandı. 2007’de “Dijital Video ile Sinema” adlı kitabı yayımlandı. 2010-2014 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nde “Cinematography” dersi verdi. 2014-2019 yılları arasında İstanbul Film Akademi’de Yönetmenlik Atölyeleri yürüttü.

Selva Eren

Selva Eren

2000 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Selva Eren, 2001-2003 yılları arasında San Diego State University’de yüksek lisans yaptı. 2003-2008 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kariyerine başladı ve girişimci olarak devam etti. 2009 yılında sigorta sektörüne giriş yaptı, reasürans alanında uzmanlaştı ve bu doğrultuda Rönesans Reasürans ve Sigorta Brokerlik A.Ş. şirketini kurdu.

6 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türk Reasürans A.Ş.’ye Genel Müdür olarak atanan Selva Eren halen Türk Reasürans A.Ş. ve Türk Katılım Reasürans A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve kurucu Genel Müdür olarak görev almaktadır.

Selva Eren aynı zamanda, Türk Reasürans’ın teknik işleticiliğini üstlenmiş olduğu Doğal Afet Sigortaları Kurumu ve Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Tarım Sigortaları Havuzu, T-Rupt Teknoloji ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta da Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer almaktadır.

Mustafa Erdik

Mustafa Erdik

Dr. Mustafa Erdik (Emeritus Profesör, Boğaziçi Üniversitesi) Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun olduktan sonra Master ve Doktora çalışmalarını ABD Rice Üniversitesinde tamamlamıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümleri’nde ve Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nde öğretim üyesi ve yönetici olarak çalışmıştır.

Deprem Mühendisliği konusunda Birleşmiş Milletler kuruluşlarına ve çok sayıda uluslararası örgüte danışmanlık yapmış olan Dr.Erdik 300’ü aşkın teknik makale ve 6 adet kitabın yazarı veya ortak yazarıdır. Dr. Mustafa Erdik halen İtalya, Pavia Universitesi – Rose School ilintili öğretim üyesi, Türkiye Deprem Vakfı ve T-Rupt Teknoloji A.Ş. yönetim kurulu üyesidir.

Noyan Doğan

Noyan Doğan

1967 yılında İstanbul’da doğan Noyan Doğan, üniversite eğitimini İşletme Fakültesi’nde tamamladıktan sonra Dünya Gazetesi’nde mesleğe başladı. Ardından sırasıyla Referans ve Radikal Gazeteleri’nde ekonomi alanında köşe yazarlığı yapan Noyan Doğan, halen Hürriyet Gazetesi köşe yazarlığını sürdürmekte ve NTV’de yayınlanan Bakış programının sunuculuğunu yapmaktadır.

Doç. Dr. Yüce Sayılgan

Doç. Dr. Yüce Sayılgan

Lisans ve lisansüstü eğitimlerini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Ana Sanat Dalı’nda tamamladı. 2022 yılında sinema alanında doçentlik ûnvanı aldı.

2009 yılından beri Marmara Üniversitesi Film Tasarımı ve Yönetimi bölümünde kurgu ve görüntü alanlarında dersler vermektedir.